FCI-Standard N° 205
CHOW CHOW

PÄRITOLUMAA: Hiina
EESTKOSTEMAA: Suurbritannia

KEHTIVA ORIGINAALSTANDARDI AVALDAMISEAEG: 13.10.2010

KASUTUS: Valve- ja seltsikoer

FCI KLASSIFIKATSIOON:
Rühm 5
Spitsilaadsed ja algupärased tõud
Alarühm 5
Aasia spitsid ja sugulastõud

Töökatseta.

 

LÜHIKE AJALOOLINE ÜLEVAADE:
Chow on pärit Hiinast, kus teda kasutati valve- ja jahikoerana. See koeratõug on elanud Hiinas juba üle 2000 aasta. Ta on mastifi tüüpi ja põhjamaade spitsilaadsete koerte järeltulija. Kuna Hiinas rakendati ülejäänud maailma suhtes nn suletud uste poliitikat, ei jõudnud see koeratõug teistesse riikides enne 1800. aastat. Chow chow´d toodi Inglismaale kusagil XVIII sajandi lõpus, aga äratasid Suurbritannias tähelepanu alles 1920. aastatel. Cruftsi näitusel 1925.aastal oli neid juba üsna palju.

ÜLDMULJE:
Elav, kompaktne lühike ja tihke. Üldiselt on väga tasakaalukas, lõviliku olekuga, uhke ja väärika hoiakuga; tugeva ja pehmejoonelise kehaehitusega, saba hoiab tugevalt selja peal. Chow chow liikumine peab olema vaba ja tal ei tohiks olla nii palju karvkatet, et see takistaks tema liikumist ja kuum ilm ei tekitaks vaevusi. Talle on iseloomulik sinkjasmust keel.

OLULISED PROPORTSIOONID:
Vahemaa turjast küünarnukini on ligikaudu võrdne vahemikuga küünarnukist maapinnani.

KÄITUMINE JA ISELOOM:
Rahulik koer, hea valvur. Iseseisev, lojaalne, samas võõraste suhtes reserveeritud.

PEA

PEAPIIRKOND:
Kolju: Lame ja lai.
Üleminek laubalt koonule: Mitte rõhutatud.

NÄOPIIRKOND:

Ninapeegel: Suur ja lai, alati must (välja arvatud kreemjad või peaaegu valged chow’d, kellel võib ninapeegel olla heledamalt värvunud; nagu ka sinised ja hirvepunased (fawn) chow’d, kelle ninapeegel on vastavat värvi (kuid alati eelistatavalt musta värvi).

Koon: Mõõduka pikkusega, silmadest kuni koonutipuni kogu pikkuses lai (mitte pikisuunas ahenev nagu rebasel), silmade alune hästi täidetud.

Mokad: Mokad ja suulae limaskestad on mustad (sinkjasmustad). Igemed on eelistatavalt mustad, keel sinetavalt must. Sinistel ja hirvepunastel (fawn) chow’del võivad olla heledamad igemed, eriti heledad on kreemjatel või peaaegu valgetel seda tõugu koertel.

Lõuad / Hambad: Hambad on tugevad, ja ühtlaselt asetsevad. Käärhambumisega lõualuud on tugevad täiusliku, korrapärase ja täieliku hambumisega, st ülemised hambad katavad tihedalt alumisi hambaid ja hambad on lõualuus täisnurga all.

Silmad: Tumedad ja ovaalse kujuga, keskmise suurusega ja tihedate silmalaugudega. Sinistel ja hirvepunastel (fawn) chow’del on lubatud vastavat värvi silmad. Tihedate silmalaugudega ja entroopiumivabade silmade hindamisel ei või hinnet alandada vaid nende suuruse pärast.

Kõrvad: Väikesed, paksud, tipust veidi ümardunud, jäigalt püstised ja teineteisest küllalt kaugel asetsevad, samas veidi teineteise suunas ning silmade kohal ettepoole kaldus, mis annab sellele tõule nii iseloomuliku, pahura ilme. See ilme ei teki pelgalt lõtvadest nahavoltidest laubal.

KAEL: Tugev, tüse, kuid mitte lühike, sirgub tugevalt õlgade vahel ja kergelt kaarjas. Kael peab olema piisavalt pikk, et pead uhkelt püsti hoida.

KERE::

Selg: Lühike, tasane ja tugev.
Nimme: Jõuline.
Rindkere: Lai ja sügav. Roided hästi kaardunud, kuid mitte tünnikujuline üldmulje.

SABA: Kõrge asetusega, hästi kantud selja kohal.

JÄSEMED

ESIJÄSEMED:

Õlad: Lihaselised ja kaldu asetsevad.
Küünarnukid: on ühekaugusel turjast ja maapinnast.
Küünarvarred: Sirged ja tugevaluulised.
Käpad: Väikesed, ümarad, kassikäpa taolised, hästi varbaile toetuvad.

TAGAJÄSEMED:

Üldmulje: Külgvaates jalg asetseb otse puusaliigese all.
Reied: Hästi arenenud lihastega.
Põlveliigesed (põlv): Kergelt paindes.
Reied: Hästi arenenud.
Pöiad: Pöiad seisavad vertikaalsetena hüppeliigeste all. Kannast alates püstised.
Käpad: Väikesed, ümarad, kassikäpa taolised, hästi varbaile toetuvad.

LIIKUMINE: Liigub suhteliselt lühikeste sammudega, tagakäppasid kõrgele ei tõsta ja nii tunduvad need mööda maad lohisevatena, sarnanedes külgvaates pendlitaolise liikumisega. Need iseloomulikud lühikesed sammud võimaldavad sel koeratõul vabalt liikuda, jätmata muljet lonkimisest, tagades talle sel moel ka suurepärase vastupidavuse. Jäsemed liiguvad sirgjooneliselt ja paralleelselt. Koer peab alati liikuma vabalt ja harmooniliselt ja ilma vaevusteta.

KARVKATE:

Karv: Pikakarvaline või lühikarvaline.

Pikakarvalised: Rikkalik, tihe, sirge ja püstine, aga mitte liiga pikk. tugev ja kare kattekarv, koos pehme alusvillaga . Eriti tihe osa kaela ümber moodustab laka või kaeluse. Kintsude tagaküljel on hästi väljakujunenud püksid

Lühikarvalised: Lühike, rikkalik, tihe, sirge, püstine ja mitteliibuv, plüüsitaolise tekstuuriga. Igasugust kunstlikku karvkatte lühendamist, millega püütakse muuta loomulikke piirjooni või üldmuljet, v.a käppade korrastamine, tuleb negatiivselt hinnata.


Värvus: Ühevärviline must, punane, sinine, hirvepunane (fawn), kreemjas või valge, sageli varjunditega, kuid mitte laiguline või kirju, (saba alumine külg ja püksid kintsude tagaküljel on sageli heledamat tooni).


Pikakarvalised: Rikkalik, tihe, sirge ja püstine, aga mitte liiga pikk. tugev ja kare kattekarv, koos pehme alusvillaga . Eriti tihe osa kaela ümber moodustab laka või kaeluse. Kintsude tagaküljel on hästi väljakujunenud püksid Lühikarvalised: Lühike, rikkalik, tihe, sirge, püstine ja mitteliibuv, plüüsitaolise tekstuuriga.
SUURUS:

Turjakõrgus:
Isased: 48 - 56 cm
Emased: 46 - 51 cm


VEAD:
Kõiki kõrvalekaldeid eeltoodust tuleb lugeda vigadeks, mille aste hindamisel sõltub otseselt kõrvalekalde ulatusest ja selle mõjust koera tervisele ja heaolule.


DISKVALIFITSEERIVAD VEAD:

* Väga agressiivne või arglik käitumine.
* Diskvalifitseerida tuleb kõik koerad, kellel esineb olulisi füüsilisi arenguhäireid või käitumishälbeid.

NB.: Isastel peab olema kaks nähtavalt normaalselt arenenud ja täielikult munandikotti laskunud munandit.