Silmade hooldus
Allergiad
Karvahooldus
Nahahooldus
Jalgadest
Toitumine

 

Entroopium ehk silmalau keere on haigus, mille puhul silmalaug keerab silma suunas ja ripsmed puutuvad vastu silma, põhjustades rohket pisaravoolu ja ka valu. Pikemaajalisel hõõrumisel kahjustavad ripsmed silma sarvkesta ja kui sellele haigusele piisavalt tähelepanu ei pöörata, võib koer lõpuks ka pimedaks jääda.

Jälgi oma koera silmi hoolega, vaata, ega silmanurgad või silmaümbrus pole liigselt märjad. Kui kutsikal on juba väga varajases eas probleeme silmadega, tuleks kindlasti konsulteerida arstiga. Kindlasti ei vasta tõele kuulujutt, et chow´del ongi nõrgad silmad ja et silmad võivad kogu aeg märjad olla. Silmad PEAVAD olema ilusad puhtad.
Entroopiumi ravitakse kirurgiliselt.

Silmade puhastamiseks võib kasutada nt. Specicare silmapuhastusvedelikku. Seda võib osta nii vet. kliinikutest kui apteekidest. Täiesti puhaste ja kuivade silmade puhul pole vajalik hommikune "unepesu", kuid kui näete, et koera silmad liiga rähmased, siis puhastage- see hoiab ja puhastab silmi bakteritest. Tugevalt põletikuliste silmade puhul peab aga arst määrama rohu. Hea kui arst võtab silmast proovi ning selle tulemuse järgi saab määrata just täpse silmasalvi, mis peaks konkreetsele bakterile mõjuma. Ärge katsetage ise kodus rohtudega "mis olid kapis olemas"! Kasu asemel võite oma koera silmadele kahju teha.

Haige, pidevalt rohke pisaravooluga silm. Koer hoiab ise silma pilukil, et võimalikult vähe oma silmale haiget teha.
 
 

Pimedad silmad. Kõigepealt hakkas koer silma sügama, siis tekkis entroopium, siis tekkis hall kae ja kuigi järjepidevalt raviti, hakkasid silmad aegapikku tumenema. Pildistamise hetkel olid on silmad mustad, kuigi entroopiumi oli opereeritud.

 
 

Pime silm, silmaümbrus on pidevalt märg, sageli ka rähmane. Silm on tumehall.
Laud on tugevalt sissepoole keerdunud.

Terve, puhas silm.
Ülemisel laul on näha ripsmed, mis märja ja haige silma puhul on tavaliselt kokkukleepunud.
 

Silmalau haigustest lähemalt.

Esineda võib niisiiis kas lau sissepoole pöördumine e. entroopium, lau väljapoole pöördumine e. ektroopium või kombineeritud entroopium-ektroopium, kus osa laust on pöördunud sisse ja osa väljapoole. Kergel kujul need haigused loomale suuri probleeme ei tekita, kuid raskekujulise entroopiumi puhul (kui ripsmed puutuvad vastu sarvkesta) võib tekkida sarvkesta vigastus, mis on valulik ning mille tagajärjel loom võib pimedaks jääda.

Tugeva ektroopiumi puhul on silma sidekest sinna sattuva tolmu ja mustuse tõttu pidevas põletikus, mis omakorda võib tekitada teisese entroopiumi. Probleeme võib põhjustada ka liiga suur silmaava e. lagoftalmia, mille puhul silm jääb kaitseta ja mehhaaniline puhastumine häirub. Seetõttu paranevad vigastuse tagajärjel tekkinud haavandid halvemini, mis omakorda võib põhjustada pimedust.

Lauhaiguste alla paigutatakse ka ripsmete vale kasvu suund e. trihhiaas või asukoht e. distikiaas, mis võivad samuti põhjustada sarvkesta vigastusi. Ripsmed võivad kasvada näiteks lau sisemisel küljel ja iga kord, kui koer silma pilgutab, hõõruvad valesti kasvanud ripsmed silma, põhjustades rohket veejooksu silmadest.