KKK ehk KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED
ehk mida tasuks teada, enne kui koju tuleb chow chow kutsikas

KUI PALJU MAKSAB CHOW CHOW KUTSIKAS JA MILLISED DOKUMENDID PEAB KUTSIKAT OSTES KAASA SAAMA?
Olenevalt sellest, kas osta kutsikas Eestist või välisriigist, võivad hinnad olla 500 kuni 1000 eurot ja rohkem. Hinnad sõltuvad kutsika vanematest ja sellest, kas soovitakse osta näitusekoera, aretuskoera või lihtsalt perelemmikut.
Pidage meeles, et hinna sees peavad kindlasti olema tõulisust näitavad paberid (Eestist ostes Eesti Kennelliidus välja antud tõutunnistus)!

Kui teil on plaanis kutsikat mõnest naaberriigist või kuskilt kaugemalt tuua, küsige julgelt tõuühingust nõu ja abi.

! Kui teile pakutakse väga odava hinnaga kutsikaid, küsige kindlasti, kas nad on ikka tõupaberitega, ega neil mingit standardist kõrvalekallet või terviseviga pole. Küsige, kas on võimalik kohtuda kutsika vanematega, vähemalt emaga.
Standardist kõrvalekalle võib olla näiteks saba, mis on liialt rõngas (saba peab olema seljal kantud, mitte rõngas ega otsast kõver või konksukujuline ) või kõrvad, mis on lontis (kõrvad peavad olema kindlasti kikkis, natuke ettepoole hoidvad). Keel peab olema ühtlaselt sinakasmust, ilma roosade laikudeta.

Silmaga nähtav terviseviga võib olla märjad või rähmased silmad. See võib oleneda ilmastikust, aga ka mõnest allergiast, sobimatust toidust vms.
Samuti näitavad mingit terviseprobleemi mustad, st seest sodised kõrvad.

! Kutsikas peab olema loovutamise ajaks vähemalt 6 nädalat vana, tal peab olema tehtud esimene vaktsineerimine ja ta peab olema märgistatud (tätoveering või mikrokiip). Kui ta selleks ajaks märgistatud pole, peab kasvataja hiljem tasuma märgistamise hinna.
Vaktsineerimine on märgitud passi, mis antakse kutsikaga kaasa.

Lisaks sõlmib kasvataja ostjaga ostu-müügi lepingu ja annab kaasa tõutunnistuse.
Kui kutsikas müüakse järelmaksuga, antakse tõutunnistus kätte viimase osamakse tasumisel.


KUI SUUREKS NAD KASVAVAD?

Tõustandardi järgi on isastel turjakõrgus 48-56 cm, emastel 46-51 cm.

KAS CHOW CHOW SOBIB KORTERIKOERAKS?

Tänapäeval peetakse chow chow´sid palju korterikoertena, kuna nad on rahumeelsed, peavad hästi puhtust ja ei vaja väga palju liikumist. Näiteks kreem ja valge chow chow ongi meie kliimas oma heleda karvastiku tõttu sobivam korterikoeraks.
Kutsikana õpivad nad juba väga varakult puhtust pidama, kahe-kolmekuune kutsikas saab ruttu selgeks, et hädasid tehakse õue.
Oma majas elades on ta rahul nii toas kui õues liikudes, kindlasti ei sobi ta ketikoeraks, kes on päevad läbi üksinda. Chow jaoks on tema peremees kõige tähtsam ja ta tahab olla tema lähedal.

KAS NAD ON KURJAD KOERAD?

Chow chow on pigem umbusklik kui kuri ja pigem hulljulge kui arg. Ta ei ründa esimesena ei inimest ega teist koera, ta ei kipu hammustama, aga ta hoiatab urinaga, kui talle midagi ei meeldi. Chow chow on valvekoer, seega ta hoiatab ennekõike oma peremeest sissetungija eest.
Enamasti ta ei karda suuri mürisevaid asju (bussid, suured veoautod jne), pauku, kõrgust ega võõraid kohti. (Loomulikult on alati erandeid.)
Kõige suurem mure tema jaoks on peremehe puudumine, see võib ta närviliseks ja murelikuks teha.

Kutsikaid tuleks kindlasti sotsialiseerida, et nad õpiksid käituma võõraste inimeste ja koertega. Kui chow chow kutsikakoolis palju ei suhtle ega mängi, pole mõtet muretseda, tema elu kulgeb temale omases tempos, tihtipeale tahab chow alles tunni lõppedes mängida, siis on ta jõudnud arusaamisele, et teised koerad on talutavad. Kui tal on piisavalt aega võõra koeraga tutvumiseks, saab temast mõnus mürakaru.

Kutsikat tuleks harjutada ka arsti juures käimisega, et täiskasvanud koer ei avastaks üllatusega, et keegi võõras tahab talle liiga teha. Paksu rabelevat täiskasvanud koera on isegi mitmekesi küllalt keeruline kinni hoida. Kui chow on aga väiksest peale harjunud silmade, kõrvade jms kontrolliga, seisab ta arsti juures rahulikult ja laseb end üle vaadata.Teisest tõust koerad kardavad chow chowsid tihtipeale, kuna nad nohisevad ja turtsuvad, nagu oleksid nad halvas tujus, tegelikult sõltub see häälitsemine nende ninaehitusest. Sellise naljaka nohisemise ja norskamisega chow chow´d suhtlevad omavahel, nn norskamisega nad kutsuvad üksteist suhtlema. Tihtipeale saavad chow chowd paremini läbi oma liigikaslastega ja selliste koertega, kes liiguvad nendega enam-vähem samas tempos.

KAS NAD SOBIVAD TÖÖKOERAKS?

Chow chow on väga hea valvekoer. Õpib kiiresti selgeks oma valvatava territooriumi piirid ja valvab seda hoolega. Üksi valvates põhjuseta ei haugu ja kui inimene, kellega ta koos töötab, näeb samuti võõrast, siis chow haukumisega märku ei anna. Pigem ootab ta, kuidas peremees reageerib ja käitub siis vastavalt antud käsule. On teada, et mõnedes riikides on kasutatud teda laste taastusravis haiglates. Nende karutaoline välimus ja sõbralik nägu panevad inimese kergesti naeratama, seega paranevad lapsed koertega suheldes kiiremini. Kindlasti peavad aga sellised koerad ja nende omanikud eraldi väljaõppe saama.


KAS CHOW CHOW SOBIB PERESSE, KUS ON VÄIKSEID LAPSI?

Chow chow on lastega rahulik ja sõbralik, kui tal mängimisest isu täis saab, kõnnib ta lihtsalt minema. Chow mängib meelsasti, aga väsib ja tüdineb kiiresti, siis tuleb lastele selgitada, et koeral lastaks rahulikult puhata.

KAS NAD ILASTAVAD?
Väga vähe, enamasti siis, kui nad on väga elevil või väga ärritunud. Ärritudes tekib neil suunurka vaht.
Küll aga paljud neist joovad ja söövad nii, et toit ja joogivesi nõrgub nende rinnale.
Näitustel kasutatakse enne ringi minekut chow korrastatud kasuka kuivana hoidmiseks põllesid, mis kaitseb märja ja mustuse eest. Kodusel chow´l võiks käterätiga väga märjaks saanud rinnaesise lihtsalt ära kuivatada.
Kindlasti tuleb pidevalt märjaks saaval alal silma peal hoida, et ei tekiks soovimatut nahapõletikku.

 

 

KAS NAD ARMASTAVAD UJUDA?
Tüüpilne chow chow ei armasta eriti vett ja märjaks saamist. Ta püüab vältida vihmast ilma, lompi astumist ja räpaseks saamist. Talle on loomuomane olla puhas ja kuiv, hoides nii oma kasuka kenasti korras.
Suvel palava ilmaga meeldib siiski paljudele end vees jahutada. Kui nad on kord ujumist proovinud, lähevad nad vette hea meelega.

Kindlasti on üks põhjustest, miks chowd enamasti vett väldivad see, et nende kasukas on paks ja kuivab väga kaua. Peale ujumaskäimist tuleks koer lisaks käterätikule ka fööniga üle kuivatada, et kasukas kindlasti kuivaks saaks. Märjaks jäänud aluskarv võib minna hallitama ja tekikida võib ka mõni ebameeldiv nahahaigus.

Kindlasti tuleks kutsikat juba väiksena pesemisega harjutada, et ta täiskasvanuna lubaks oma kasukat ja jalgu märjaks teha.

 

KAS NAD KUTSIKANA LÕHUVAD KORTERIS ASJU?
KAS NAD NÄRIVAD TAPEETI, MÖÖBLIT JMS?

Chow chow on rahulik nii kutsika kui täiskasvanuna, enamasti nad ei lõhu ei mööblit ega laokile jäänud asju. Tüüpiline chow-kutsikas heidab magama kui tal igav on. (Alati on erandeid.)
Siiski- ega nad pole teistsugused, kui kõik teised kutsikad- nad võivad väiksemaid pahandusi korda saata, kui neid jäetakse üksi koju. Nad võivad lõhkuda kättesattunud wc-paberirulle, näpata teie sokke ja jalanõusid jne. Enamasti kannavad nad näpatud asjad pessa, et tunda enda lähedal omaniku lõhna. Nagu iga kutsika majja tulles, tuleks ka väikese chow eest ära peita talle kahjulikud esemed, siis pole ka koju tulles põhjust katkisi asju kokku korjata. Kui kutsikal on oma mänguasjad, ei näppa ta teie tagant teile vajalikke esemeid.

Kui teie chow lõhub teie äraolekul elamist või hävitab üksi jäädes teie asju, konsulteerige kindlasti mõne spetsialistiga.
Ehk on teil koera jaoks liiga vähe aega?

KAS CHOW CHOW KEEL ON ÜLENI SININE?
Vastsündinud chow chow keel on täiesti roosa, keel peab olema sinakasmustaks muutunud kaheksandaks nädalaks. Keel peab olema üleni sinakasmust, ilma roosade laikudeta. Samuti peavad olema mustad suulagi, mokad ja igemed.


MIDA NAD SÖÖVAD?

Ajalooliselt on chow chow söönud riisi, soja, kala.
Tänapäeval on paljudele soja mittesobiv, kuna võib tekitada allergiat.

Kes tahab oma koera toita kodutoiduga, võib anda keedetud riisi, keedetud valge lihaga kala, keedetud muna. Piimatoodetest sobivad rasvavabad tooted- maitsestamata jogurt, keefir, kodujuust. Kindlasti tuleks kuulata kasvataja nõuandeid. Kui kutsikate emale mingil põhjusel näiteks kodujuust ei sobi, ei sobi see enamasti ka kutsikale. On koeri, kellele sobib keedetud tatar, aga suuremas koguses (mitu päeva järjest sama toitu süües) võib see põhjustada kõhulahtisust. Samamoodi võib mõjuda keedetud hirss. Kaerahelbed võivad chow karva inetuks muuta.

Aedvilju võib toidule lisada hautatuna ja püreestatuna. Sobivad on porgandid, kõrvits, kabatshokk. Valmistoitudest sobivad tihtipeale need toidud, mis sisaldavad riisi, näiteks riisi ja lambaga. Kalkuniliha peetakse chowle väga sobivaks, kuna see on kõige rasvavaesem.
Chow chowdele ei sobi rasvarikkad toidud, sest chow chow ei liigu nii palju, et kõike seda rasva ära kasutada. Ka liigne valgusisaldus toidus pole chow´le sobiv. Kindlasti tuleks valmistoidupakkidelt lugeda, millises vahekorras on antud toidus rasvad, valgud ja muu.Kui teie koeral on kõht lahti, tal on silmad rähmased või mõni muu vaevus, mõelge, kas te olete talle midagi sellist andnud, mida ta varem pole söönud. Kui vaevused ei kao, konsulteerige kasvatajaga või lõpetage koerale mittesobiva toidu andmine.
Kindlasti ei sobi koera menüüsse shokolaad, küpsised ja muu selline inimestele mõeldud maius. Kui tahate oma koera premeerida, andke parem talle tükike juustu või killuke leiba. Pidage meeles, et hoiatused ei ole öeldud ilmaasjata: näiteks väike tahvel shokolaadi võib koerale mõjuda saatuslikult, kui koer kiiresti abi ei saa, võib ta surra.

Kui hakkate koerale uut toitu andma, harjutage teda sellega aegamisi, alustades väikeste kogustega, jälgige, kas koera käitumises või tervises on mingeid muutusi. Kui koeral tekib allergia, sügelus või liigne vee/rähmajooks silmadest, ei ole teie valitud toit sobilik. Kontrollige ka koera nahka, kui tal tekib nahale liigne kõõm, mida varem pole olnud, tuleks samuti uuest toidust loobuda või uues toidu kogust vähendada.


KUI PALJU NEID PEAB KAMMIMA?
KAS NENDE KÜÜSI TULEB LÕIGATA JA KUI TIHTI?

Väikest chow chow kutsikat võiks kammida kas iga päev või siis ülepäeviti, et ta harjuks kammimise ja karvahooldusega. Väikese kutsika karv on kohev ja muutub kergesti sasiseks ja haagib enda külge oksakesi, prügi ja lehti. Täiskasvanud chow chow karv on karmim ja ei vaja nii tihedat kammimist.

Kutsikana tahab chow palju joosta ja mängida nagu iga kutsikas, seepärast tuleks teda kammida natuke aega korraga, et ta sellest ei tüdineks. Kui teha kammimisest lõbus mäng ja kui koer õpib kammimist nautima, tuleb teie koer teie juurde juba siis kui te kammi kätte võtate. Täiskasvanud chow laseb end rahulikult pesta ja kammida, kui ta on sellega harjunud.Küünte lõikamine sõltub sellest, kui palju teie koer liigub. Kui te käite koeraga näiteks linnatänavatel jalutamas, kuluvad küüned piisavalt ja neid ei pea lõikama. Kindlasti tuleks aga aeg-ajalt küüsi kontrollida- ega mõni pole juhuslikult murdunud või ega mõni pole nii palju ära kulunud, et küünest on veri väljas. (Nii võib juhtuda, kui jalutate iga päev mööda asfaltteed.)
Küüsi tuleks regulaarselt lõigata koeral, kes on suure osa päevast tubane. Kui väikese kutsika küüned hooletusse jätta, võivad kutsika varbad hakata ebaloomulikult laiali hoidma.
Talvel, kui on lumi ja küüned nii palju ei kulu, tuleks küüsi lõigata vastavalt vajadusele.

KAS NEID PÜGATAKSE SUVEL?
Ei, chow´sid ei pügata, nende paks kasukas kaitseb neid talvel külma ja suvel suure kuuma eest.
Kui teile tundub, et olete näinud pügatud chow´d, siis arvatavasti on tegemist olnud hoopis lühikarvalise chow chow´ga.
Lühikarvalisi chow'sid on Eestis umbes 30-40.


 

KAS NAD AJAVAD PALJU KARVA?
KAS SEDA KARVA SAAB KUIDAGI KASUTADA?

Chow chow´l on aluskarv, mis on paks ja tihe, kaitstes looma nii külma kui kuuma eest, ning pikk karm kattekarv. Regulaarselt kammides saab karva kokku koguda. Kammimiseks oleks hea omada mitut erinevat kammi.

Chow vill sobib viltimiseks ja kudumiseks, kui vill on kraasitud. Pehmet kutsikakarva ei ole vaja enne viltimist kraasida, see on oma omadustelt sama pehme ja töödeldav nagu kraasitud lambavill. Täiskasvanud koera villa võib kasutada ka lambavillaga segatult, kuna lambavill aitab koera pisut karmimat karva siduda.

MILLISED HAIGUSED NEIL VÕIVAD OLLA?

Haigustest ja muudest muredest loe lähemalt PROBLEEMIDE lehelt

MIS VÄRVI CHOW CHOW´SID ON OLEMAS?
Kreem või valge , fawn, punane (heledast tumepunaseni), sinine ja must.

KAS CHOW CHOW´D ON AINULT PIKAKARVALISED?
Chow chow´sid on nii lühi- kui pikakarvalisi. Esimesed lühikarvalised chow chow´d toodi Eestisse 2004. aasta lõpus.
Kõige rohkem on punaseid, harvem kohtab siniseid ja cream värvi chow chowsid.

Nii lühi- kui pikakarvalisi chow'sid on olemas eelnimetatud viit värvi.

KAS PIKAKARVALIST JA LÜHIKARVALIST CHOW CHOW´D VÕIB OMAVAHEL PAARITADA?
Jah, pikakarvaline ja lühikarvaline chow chow on üks ja seesama tõug, kelle paaritamiseks ei ole vaja eriluba. Pikakarvalist ja lühikarvalist paaritades võivad sündida nii lühi- kui pikakarvalised pojad.
Kahte lühikarvalist paaritades sünnivad suurema tõenäosusega lühikarvalised pojad.


KUI PALJU POEGI NEIL SÜNNIB?
Enamasti on chow chow´del väikesed pesakonnad, tavapärane on 3-5 kutsikat, vahel harva vaid 1-2. Erakordselt harva sünnivad väga suured, kuni 10 kutsikaga pesakonnad.

KAS PIKAKARVALISED JA LÜHIKARVALISED CHOW CHOW`D VÕISTLEVAD NÄITUSTEL ERALDI?
Ei, nad võistlevad koos samade reeglite järgi.

KAS RIHM VÕI TRAKSID?
Kui teile tundub, et traksidega on mugavam kutsikat kõrval kõndima õpetada, hankige kindlasti ka tavaline kaelarihm. Koer, kes on väiksest peale ainult trakse kandnud, ei oska tavalise rihmaga kõndida ja see vajab eraldi harjutamist. Kui te tahate hakata koerga näitustel käima, ostke ka spetsiaalne näituserihm, et koer sellega varakult harjuks.
Nii rihma kui trakside kasutamisel tuleks hoolega jälgida, ega koera karv pole mõnest kohast maha hõõrdunud. Kindlasti tuleks siis tähelepanelik olla, et rihm ka nahka katki ei hõõruks.